Delegacja Senatu RP w Domu Weterana Polskiego na Manhattanie

W poniedziałek, 3 października 2016 roku Dom Weterana Polskiego w Nowym Jorku odwiedziła delegacja Senatu RP na czele z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, któremu towarzyszyli senatorowie: Lidia Staroń (PO), Alicja Zając (PiS), Leszek Czarnobaj (PO) oraz Łukasz Mikołajczyk (PiS). Rolę gospodarza pełnił komendant Okręgu 2. SWAP Antoni Chrościelewski - Sybirak, były żołnierz II Korpusu Polskiego, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.


 
Delegacja Senatu RP w czasie zwiedzania weterańskiego muzeum

Delegacja Senatu RP przebywała w Nowym Jorku w dniach 1-4 października, gdzie m.in. wzięła udział w 79. Paradzie Pułaskiego - największej manifestacji Polonii amerykańskiej na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Podczas wizyty senatorowie złożyli także wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City i pod Drzewem Przetrwania w miejscu ataków na World Trade Center na Manhattanie, odwiedzili również Instytut Piłsudskiego na Greenpoincie i główną siedzibę Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.     
 
W czasie wizyty w siedzibie SWAP delegacja Senatu RP zwiedziła weterańskie muzeum i odbyła dłuższą rozmowę z członkami Zarządu Okręgu 2. SWAP (Antoni Chrościelewski, Anthony Domino, Zygmunt Bielski, Teofil Lachowicz) i reprezentantem Zarządu Głównego SWAP Markiem Chrościelewskim. Komendant Okręgu 2. SWAP Antoni Chrościelewski w krótkich słowach podziękował delegacji Senatu RP za wizytę, przedstawił swoje wojenne losy oraz rolę i znaczenie Domu Weterana Polskiego na Manhattanie dla emigracji żołnierskiej w Ameryce w latach powojennych jak i w czasach obecnych. - "Czujemy się jak mała cząstka niepodległej Polski w Nowym Jorku" - powiedział na zakończenie swojego wystąpienia komendant Chrościelewski. 

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski dziękuje za spotkanie

W odpowiedzi Marszałek Senatu Stanisław Karczewski ze wzruszeniem podziękował za spotkanie i możliwość zapoznania się z dorobkiem SWAP: - "Jestem niezwykle dumny i wzruszony, że dzielicie się Państwo Polską historią. Dziękuje za pielęgnowanie polskiej tradycji i chylę czoła przed Pana dokonaniami i Pana całym życiem" - powiedział Marszałek Karczewski kierując swoje słowa do Antoniego Chrościelewskiego.

Pamiątkowa fotografia na zakończenie spotkania

W czasie rozmów uzyskano od Marszałka Karczewskiego zapewnienie, że Senat RP w przyszłym roku czynnie włączy się w obchody 100-lecia czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej, która w latach 1917-1919 dostarczyła do Armii Polskiej we Francji, tzw. Armii Błękitnej, ponad 20 tys. ochotników.

Tekst: Teofil Lachowicz 
Zdjęcia: Zygmunt Bielski

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE
 

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved