Hołd premier Beaty Szydło dla ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej, 23 kwietnia 2016

W ostatnim dniu swojej oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych premier Beata Szydło wybrała się 23 kwietnia 2016 r. do Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown, Pensylwania. Na cmentarzu weterańskim, przy licznym udziale przedstawicieli polonijnych organizacji pani premier złożyła kwiaty pod kilkoma pomnikami: "Mścicielem" ("husarzem"), Ignacego Jana Paderewskiego, gen. Władysława Andersa i pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Pani premier zamieniła kilka słów m.in. z naszym organizacyjnym kolegą Tadeuszem Antoniakiem z Palcówki 12 SWAP w Filadelfii, który przez trzy ostatnie lata był przewodniczącym Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej, organizowanych w Amerykańskiej Częstochowie. 

Po uroczystej Mszy św., wszyscy udali się do kafeterii Centrum Pielgrzyma, gdzie miało miejsce otwarte spotkanie z panią premier. Zebrani rodacy, którzy szczelnie wypełnili wielką salę, przygotowali premier Beacie Szydło entuzjastyczne powitanie. Dostojny gość z Polski w serdecznych słowach podziękowała za tak ciepłe przyjęcie oraz wyrazy poparcia dla zmian zachodzących w Polsce. Premier podziękowała tez Polonii za przywiązanie do starej ojczyzny nad Wisłą i pielęgnowanie polskości na ziemi amerykańskiej.

W drodze powrotnej do Nowego Jorku, premier Beata Szydło zatrzymała się w Jersey City, celem złożenia kwiatów pod pomnikiem katyńskim stojącym na Exchange Place. Doszło tam do spotkania z małą grupą naszych rodaków, wśród których była również ściągnięta w trybie "alarmowym" czteroosobowa reprezentacja SWAP (Anthony Domino, Andrzej Pityński, Teofil Lachowicz i Zygmunt Bielski). Ze względów bezpieczeństwa tylko nieliczne osoby zostały wcześniej poinformowane o tym spotkaniu. 

Pani premier po złożeniu kwiatów pod pomnikiem i oddaniu hołdu pomordowanym w Katyniu, podeszła do weterańskiej grupy, z każdym się witając i zamieniając kilka słów. Anthony Domino (wice komendant naczelny SWAP) przekazał na ręce pani premier wydaną ostatnio monografię twórczości artystycznej Andrzeja Pityńskiego, pt. "Pityński", autorstwa Donalda M. Reynoldsa.

Autor pomnika katyńskiego, mistrz Pityński, oprowadził panią premier wokół monumentu, objaśniając jego detale. U stóp tablicy "Sybir 1939" pani premier złożyła biało czerwone róże. Na dłużej zatrzymała się też przed tablicą upamiętniającą atak terrorystyczny na Nowy Jork 11 września 2001 r. Mistrz Pityński wyjaśnił symbolikę tej tablicy i przypomniał okoliczności w jakich została ona zamontowana na cokole pomnika katyńskiego.

Premier Beata Szydło rozmawiała też z Andrzejem Nowakiem (przewodniczący Komitetu Pomnika Katyńskiego w Jersey City),  Bożeną Urbankowski (prezeską Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydział Północne New Jersey), kierownictwem miejscowej szkoły polonijnej oraz z zupełnie przypadkowo spotkanymi naszymi rodakami, dla których możność osobistego spotkania z premierem polskiego rządu i zamienienie z nim kilku słów, była wyjątkowym przeżyciem.

Należy podkreślić, że premier Beata Szydło była pierwszym w historii szefem polskiego rządu, który odwiedził to miejsce. 

Tekst: Teofil Lachowicz    
Fot. YouTube, Zygmunt Bielski, Teofil Lachowicz
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE

Premier Szydło i Tadeusz Antoniak.

Złożenie kwiatów pod tablicą smoleńską
.

.

.


.

.

..

.

.

.

.
.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved